powrót do strony Obiekty mieszkalne

Rybitwy – Kraków

Budynek mieszkalny jednorodzinny w Krakowie przy ul. Rybitwy.

Obiekt Powierzchnia
użytkowa [m2]
Architekt
Budynek mieszkalny jednorodzinny  przy ul. Rybitwy ….
pasek-300x1 pasek 150x1 pasek 150x1
Opis Konstrukcji
Budynek mieszkalny jednorodzinny zaprojektowano na rzucie dwu połączonych prostokątów o wymiarach zewnętrznych budynku głównego 11.0 x 8.60 m i przylegającej do niego części garażowej 3.5 x 6.4m. Obie części są niepodpiwniczone z poddaszem użytkowym przekrytym czterospadową więźbą płatwiowo-kleszczową. Wysokość budynku w kalenicy wynosi 8.25 m.

Fundamenty budynku tworzy zamknięty układ ław fundamentowych grubości 40 cm i szerokości od 80 do 120cm.

Ściany fundamentowe formujące ruszt usztywniający bryłę budynku i zapewniający równomierność osiadań zaprojektowano jako żelbetowe monolityczne gr. 29 cm.

Ściany murowane zaprojektowano z pustaków ceramicznych Max gr. 30 oraz 19 cm. Ściany zaprojektowano z pustaków klasy min 10 MPa na zaprawie cementowej marki min M5.

Schody zaprojektowano jako żelbetowe, płytowe, dwubiegowe. Biegi projektuje się o gr. 15 cm oparte na ścianie garażu w poz.+2.23 i płycie stropowej w poziomie +2.90 Biegi są oddylatowane od ścian bocznych klatki.

Ściany kolankowe w poziomie poddasza usztywniono konstrukcją ramową składającą się z żelbetowych słupków o wymiarach 29×29 cm w rozstawie ok. 2.0-2.5m oraz spinającego je wieńca żelbetowego 30×25 cm. Przestrzenie pomiędzy wieńcem a słupkami należy wypełnić pustakami ceramicznym. Do wieńca mocowana jest murłata dachu co ok. 100 cm

Dach zaprojektowano jako drewniany, czterospadowy z dwoma lukarnami od strony wejść. Pokrycie dachu stanowi dachówka ceramiczna. Kąt nachylenia dachu wynosi 42°. Dach zaprojektowano jako ocieplony i obity od dołu płytami gipsowymi.

Więźbę dachową projektuje się jako układ wiązarów płatwiowo – kleszczowych w budynku głównym i wiązarów krokwiowo-jętkowych w części garażowej i lukarnach budynku głównego w rozstawie ok. 100 cm.